Czy kwalifikujesz się do inseminacji?

Inseminacja (IUI) jest zabiegiem, który polega na wprowadzeniu wcześniej spreparowanego nasienia męskiego do jamy macicy za pomocą sondy. Nasienie można przy tym podawać również do szyjki macicy (metoda ICI) lub jajowodu (metoda FSP). Zadaniem inseminacji jest skrócenie dystansu plemników i zwiększenie szansy pary na zajście w ciążę. To sposób na ominięcie ewentualnych barier, które powodują obniżenie płodności.

Problem mężczyzny i kobiety

Wskazaniem do przeprowadzenia impotencji są problemy z płodnością, które mogą dotknąć zarówno kobiety, jak i mężczyzny. U mężczyzn są to przedwczesny wytrysk, wady prącia, impotencja czy obniżenie parametrów nasienia. W przypadku kobiet problemem są zaburzenia owulacji czy wrogość śluzu wobec plemników. Inseminację przeprowadza się także, gdy niepłodność jest idiopatyczna, a więc z pozoru nic nie stoi na przeszkodzie zapłodnieniu, a mimo to do niego nie dochodzi. Przed przeprowadzeniem zabiegu trzeba pamiętać o sprawdzeniu drożności kobiecych jajowodów – drożny musi być co najmniej jeden. Wszystkimi niezbędnymi badaniami zajmują się w tym przypadku oczywiście lekarze specjaliści, tacy jak w klinice Polmedis (www.polmedis.pl).

Inseminacja a parametry męskiego nasienia

Aby inseminacja miała sens męskie nasienie musi posiadać określone parametry minimalne. Przede wszystkim liczba plemników prawidłowo poruszających się musi być większa niż 1 mln na przygotowaną próbkę nasienia. Jeśli ich liczba jest mniejsza szanse na uzyskanie zapłodnienia są niższe niż 1%. Czasami za graniczną wartość, która kwalifikuje do IUI jest 5 mln/ml wszystkich ruchomych plemników.

Jednak stosowanie tylko i wyłącznie oceny morfologii nasienia podczas kwalifikowania na inseminację domaciczną budzi spore kontrowersje. Nie brak bowiem głosów, że sama morfologa nasienia nie koreluje wcale z szansą na ciążę także w przypadku inseminacji.

Kto kwalifikuje się do zabiegu inseminacji?

Inseminacja domaciczna to dobre rozwiązanie dla tych par, których problemem są mało ruchliwe i słabej jakości plemniki. Aby zabieg miał sens, w nasieniu mężczyzny powinno się znajdować minimum milion prawidłowych plemników na jeden mililitr nasienia, o czym wspomniano jest wyżej. Ponadto trzeba potwierdzić drożność jajowodów. Inseminację przeprowadza się wówczas, gdy drożny jest co najmniej jeden jajowód. Ponadto warunkiem koniecznym do zakwalifikowania do zabiegu IUI jest potwierdzenie występowania owulacji. W przypadku kobiet młodych i zdrowych, gdy problem jest po stronie mężczyzny, zabieg przeprowadza się na naturalnym cyklu.

Wskazania do przeprowadzenia inseminacji

Inseminacja domaciczna wykonywana jest najczęściej w przypadku kobiet zmagających się z zaburzeniami owulacji oraz tymi, które nie mogą zajść w ciążę z przyczyn niewyjaśnionych. Czasami śluz kobiety nie toleruje męskiego nasienia lub te jest słabej jakości, a plemników jest za mało, aby mogło dojść do zapłodnienia. Inseminacja niekiedy przeprowadzana jest także u kobiet cierpiących na endometriozę II i III stopnia.

Jak duże szanse na zapłodnienie daje inseminacja?

Eksperci szacują, że skuteczność jednego zabiegu inseminacji wykonywanego u pary, u której są wskazania z użyciem nasienia partnera, wynosi średnio  około 10%. W ogólnej populacji osób, które doświadczyły niepłodności, stosując inseminację uzyskuje się średnio tylko 5% skuteczności.

U niektórych pacjentek (20%) uzasadnione jest wykonanie nawet dwóch inseminacji w jednym cyklu. Wcześniej trzeba jednak wykonać badanie USG oraz pomiary hormonalne. Wówczas postępowanie jest bardziej skuteczne.

Szanse na zapłodnienie są mniejsze w przypadku par, które mają minimum 3 inseminacje za sobą. U par, których ciąży nie przyniosła czwarta czy kolejna inseminacja konieczne są inne rozwiązania.