Dlaczego warto wykonać badanie nasienia?

 

Większość osób o badaniu nasienia oraz płodności myśli wówczas, gdy pojawiają się w tej materii problemy – kiedy starania o dziecko nie przynoszą efektów. Tymczasem warto pewne kwestie sprawdzić znacznie wcześniej.

W praktyce okazuje się, że najlepszą metodą przeciwdziałania wszystkim problemom natury medycznej, jest profilaktyka. Dotyczy to także kwestii związanych z szeroko rozumianą płodnością. Wprawdzie niekiedy są to aspekty, na które ma się niewielki wpływ np. uwarunkowane genetycznie, ale w dużej mierze na jakość nasienia wpływa prowadzony tryb życia. Warto więc regularnie wykonywać badanie nasienia i to nawet wtedy, gdy posiadanie dzieci jest kwestią odległą. Od tego wiele może bowiem zależeć.

Problemy z męską płodnością

Coraz więcej par dotyka problem braku płodności. Z tego w niemal 50% przypadków wina leży po stronie mężczyzny. Powody tego stanu rzeczy są różne, do najpopularniejszych z nich zalicza się niezdrowy tryb życia, ciągły stres, nieodpowiednia dieta, alkohol i papierosy oraz brak odpowiedniej profilaktyki. Nad wieloma z tych aspektów można mieć tymczasem kontrolę. Wprawdzie regulacja poziomu stresu to sprawa dość skomplikowana, o tyle poprawienie diety, rzucenie palenia czy wykonywanie regularnych badań nasienia większym problemem już nie powinno być.

Jak często powinno się wykonywać profilaktyczne badanie nasienia?

Wiele w tym przypadku zależy od indywidualnych uwarunkowań i sytuacji, w której mężczyzna się znajduje. Osoby młode, które nie mają żadnych obciążeń genetycznych i nie planują w najbliższej przyszłości mieć dzieci, takie badanie powinny wykonywać raz na rok. Wprawdzie nie myślą jeszcze o ojcostwie, ale powinny mieć na uwadze przyszłość.

Osoby obciążone genetycznie, u których problemy z płodnością wcześniej występowały w rodzinie, badanie nasienia powinny wykonywać przynajmniej raz na rok. Mowa tutaj o testach szczegółowych.

Osoby, które planują dzieci w niedalekiej przyszłości, testy powinny wykonywać częściej. Wówczas mają czas na reakcję, w razie, gdyby pojawiły się jakiekolwiek problemy. Eksperci są zdania, że badanie muszą wykonywać co 6 miesięcy.

Osoby, które dzieci już mają i nie zamierzają powiększać rodziny, mogą zastanowić się nad wazekotomią, a więc trwałą antykoncepcją. W takiej sytuacji cel badania jest oczywiście zgoła inny – sprawdzenie, czy metoda jest skuteczna. Wprawdzie z medycznego punktu widzenia wazekotomia daje niemal 100% skuteczności, ale niektórzy mężczyźni wolą to sprawdzić.

Gdzie wykonuje się badanie nasienia?

Obecnie podstawowe badanie nasienia wykonać można nawet w domu. Okazuje się, że wcale nie trzeba profesjonalnego laboratorium czy wizyty lekarskiej. Zestaw do przeprowadzenia badania można zamówić nawet przez internet. Taki test płodności pozwala na sprawdzenie ilości plemników w nasieniu.

Badania bardziej szczegółowe można przeprowadzić już w specjalistycznym laboratorium. W momencie, gdy domowy test wyjdzie negatywnie, warto udać się do specjalisty i wykonać dokładne badanie. Badanie nasienia najlepiej jest przeprowadzić w profesjonalnej klinice. Próbkę można oddać na miejscu, chociaż niektóre placówki dopuszczają przyniesienie ejakulatu z domu. Powinno to nastąpić w możliwie najkrótszym czasie (do 30 minut).

Warto przy tym pamiętać, że testów tego rodzaju nie wykonuje się w czasie antybiotykoterapii oraz przy stosowaniu leków przeciwgorączkowych czy przeciwbólowych. Oprócz tego konieczne jest zachowanie około 5-dniowej abstynencji seksualnej oraz kilkudniowe wstrzymanie się od spożywania alkoholu.

Badanie nasienia – co w tym przypadku ma znaczenie?

W próbce zdrowego ejakulatu musi znajdować się przynajmniej 39 milionów plemników, a objętość ejakulatu nie może być mniejsza niż 1,5 ml. Ponadto odsetek żywych plemników powinien wynosić minimum 58%, z czego co najmniej 40% plemników musi się poruszać, a 32% wykazywać ruch postępowy. Poza tym duże znaczenie ma wygląd ejakulatu, jego lepkość oraz stopień zgrupowania plemników.

Podczas wykonywania badania rozszerzonego w laboratorium analizowana jest także budowa morfologiczna plemników. W ten sposób można ustalić, jak duży jest odsetek prawidłowych strukturalnie plemników oraz tych, które mają wady. Takie nieprawidłowości niekiedy utrudniają lub nawet uniemożliwiają poczęcie dziecka. Nasienie uznaje się za prawidłowe jeśli przynajmniej 4% plemników w danej próbce ma właściwą budowę.

Jak interpretować wyniki badania nasienia?

Jeśli plemniki tylko nieznacznie dobiegają od normy, nie ma się czego bać. Szanse na zajście w ciążę partnerki są dużo, zwłaszcza dzięki metodzie sztucznej inseminacji. Polega ona na wprowadzeniu do wnętrza macicy spreparowanego nasienia.

Jeśli testy wykazały, że plemników jest bardzo mało (oligozoospermia), są one mało ruchliwe (asthenozoospermia) bądź mają wadliwą budowę (teratozoospermia), szanse na uzyskanie ciąży są małe. Jedynym rozwiązaniem jest metoda zapłodnienia pozaustrojowego, a więc popularne in vitro. W tym przypadku wybiera się plemniki o prawidłowej budowie i najlepszych parametrach. W przypadku nasienia bardzo kiepskiej jakości konieczne bywa 6000-krotne powiększenie plemnika pod mikroskopem.

Ile kosztuje badanie nasienia?

Cena badania nasienia w laboratorium to średnio około 150 zł. Mimo to, że badanie to jest proste do przeprowadzenia i tanie, wielu mężczyzn odczuwa wstyd i lęk przed jego wykonaniem. Dlatego niekiedy konieczna jest nawet pomoc psychologa. W większości klinik znajduje się specjalny pokój, w którym można na spokojnie przygotować materiał do testów. W innych z kolei próbkę można przynieść nawet z domu. Na rynku dostępne są nawet specjalne prezerwatywy, a więc wcale nie trzeba się masturbować w celu uzyskania próbki nasienia.

Dlaczego warto regularnie badać nasienie?

Rozpoznanie przyczyny niepłodności to pierwszy krok na drodze do jej pokonania. Dlatego badań diagnostycznych, w tym testów nasienia, nie można odkładać. To bardzo ważne w przypadku partnerów starszych, a więc około 40. roku życia. Badanie nasienia jest badaniem nieinwazyjnym i bezbolesnym. Najczęściej to jedyne badanie, jakiemu poddawani są mężczyźni, którzy starają się o dziecko. Z tego powodu nie można szukać wymówek, ale należy regularnie się badać, aby móc w przyszłości cieszyć się ojcostwem. W ten sposób można wcześniej wykryć ewentualnie nieprawidłowości. Warto tutaj również zadać sobie pytanie, jak leczyć niepłodność u mężczyzn? To już jednak temat na całkiem osobny artykuł.